1. kolo Přírodovědné ligy: Malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo

1. kolo PL

První kolo letošní Přírodovědné ligy, které odstartuje v úterý 24. září, bude věnováno nedávnému padesátému výročí prvního přistání člověka na Měsíci. Dne 20. 7. 1969 v 20:17:40 světového času (nebo chcete-li 21:17:40 středoevropského času) přistála na Měsíci  v Moři klidu (Mare Tranquillitatis) posádka Apolla 11, kterou tvořili američtí astronauti Neil Armstrong (velitel), Edwin Aldrin (pilot lunárního modulu) a Michael Collins (pilot velitelského modulu).

zdroj: NASA

O 6 hodin později vystoupil Armstrong jako první člověk na povrch Měsíce. Společně s Aldrinem během vycházky, která trvala přibližně dvě a půl hodiny, nasbírali 22 kg měsíčních hornin a po 21 hodinách a 31 minutách pobytu lunárního modulu na povrchu odstartovali zpět ke  Collinsovi, který zatím čekal ve velitelském modulu na oběžné dráze Měsíce. Po spojení s velitelským modulem se všichni vydali na zpáteční cestu k Zemi. Přistáli v Tichém oceánu 24. 7. 1969. Slova z titulku jsou citací slavného výroku, který pronesl Armstrong ve chvíli, kdy vkročil na povrch Měsíce. Televizní přenos z přistání Apolla 11 je dodnes nejsledovanějším televizním programem všech dob.

A vy, milí soutěžící, můžete také udělat jeden malý krok: první krok k hodnotným cenám a atraktivní exkurzi do České televize v dubnu 2020. Takže: ready, steady, go!

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *