Volný časZajímavosti

10 zajímavostí o „rebelech“ z 20. století

Možná nejste úplně „dějepisný typ“, ale tohle s tím nejde moc srovnávat. Ano, je to z historie, ale ne, není to dlouhý nezajímavý text z učebnice dějáku. Mrazivé téma o lidech, kteří se upálili na protest okupaci. TOP 10 zajímavostí o našich hrdinech.

Rebelové 20. století

Jméno Jan Palach by nám mělo něco říct. Asi si teď vzdychnete a pomyslíte „Ale no tak, děják máme ve čtvrtek…“ Doufám, že jsem vás mým tématem neodehnala, protože tohle není klasický odborný článek, jaký vídáme ve zprávách nebo slýcháme z rádia pětkrát denně. Dočteš se tu několik zajímavostí, o kterých se moc neví, co nejvíc informací v co nejkratším článku…

… Začnu od začátku, od Jana Palacha. Protože ho považuju za hrdinu, musím mu věnovat aspoň jeden odstavec. Je nejznámější „pochodeň“, natočil se o něm i film, který doporučuju. Na konci je fakt hustá scéna, jak dělá parkour, ale ne obyčejně. Hoří u toho. A to nedal ani David Belle (parkourista). Místo historickýho filmu z komunistickýho Československa na konci šedesátých let to připomíná spíš trochu akčňák (bez padání z mrakodrapů), horor a hlavně pořádný drama. Teď ale vážně – připravila jsem si 10 faktů o tomhle hrdinovi i o dalších pochodních…

zdroj: info.cz
  1. Režim šířil různý fámy, jako například to, že se Jan Palach chtěl „polít studeným ohněm“ a že se po něm už nikdo neupálil. Přitom bylo až 29 pokusů do dubna 1969.
  2. Kabátem se ho pokusil uhasit výhybkář Dopravního podniku.
  3. Jeho matka se dozvěděla o upálení druhý den z novin spolucestujícího ve vlaku.
  4. Upálil se i dělník Miroslav Malinka. Studentka Blanka Nacházelová se otrávila plynem, protože prý neměla odvahu a vybrala si „lehčí“ smrt.
  5. Za pochodeň číslo 2 je považován Jan Zajíc, ale ještě před ním se upálil Josef Hlavatý. Nebyl ale uznaný jako druhá pochodeň, protože to byl alkoholik a měl psychické problémy.
  6. Jan Zajíc se upálil na 21. výročí komunistického převratu.
  7. Před činem se otrávil, aby nemusel umírat na bolesti upálením. Špatně si vypočítal, kdy začne jed působit, nestihl tedy ani vyběhnout z nádraží. Po pár krocích padl k zemi mrtev.
  8. Mnoho rodičů těchto lidí byli členové KSČ. Dokonce i jeden z nich…
  9. Evžen Plocek se stejně jako Palach, Malinka nebo Zajíc upálil. Lišil se od nich ale ve spoustě věcí…
  10. Bylo mu 39, měl rodinu a patnáctiletého syna, byl členem KSČ a upálil se z frustrace a zklamání z režimu, protože jim věřil a přál si „komunismus s lidskou tváří“. Mnozí komunisté a „rusofilové“ po okupaci změnili názor a začali nenávidět SSSR a KSČ.

 Článek jsme se rozhodly napsat, protože spoustu lidí o tom nic moc neví – ne, fakt to nebylo tv 17. století… Takže doufám, že jste se něco zajímavého dozvěděli a máte názor na „Jana Palacha a spol.“.

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 4.4

Jeden myslel na “10 zajímavostí o „rebelech“ z 20. století

  • Doporučil bych i česko-polskou koprodukci Hořící keř (rež. Agnieszka Holland, 2013, produkce HBO). Někdy v roce 2014 jsme na tom byli před pár lety se školou v packém kině také. Dějově vlastně začíná tam, kdy film Jan Palach končí a ústředním motivem byl právě bod 1 z těch 10 faktů z tohoto článku a souboj advokátky Dagmar Burešové (po roce 1989 ministryně spravedlnosti a předsedkyně českého parlamentu) s členem ústředního výboru komunistické strany Vilémem Novým, který byl hlavním šiřitelem těchto nehorázných fám (dnes bychom řekli fake news).

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *