AktualityKulturaVideo

130 let! Karel Čapek a jeho tvorba z pohledu malého gymnázia

9. ledna 2020 si připomínáme 130. výročí od narození Karla Čapka. Myslím, že jméno Karel Čapek by nám mělo něco říct – každý jsme přece jako malí četli knížku Dášeňka, čili život štěněte.

Karel Čapek #130

Karel Čapek byl tedy velký spisovatel, novinář a i dramatik. Na jeho knihách (kterých jsem zatím četla jen pár) se mi líbí, že ukazují na negativní vlastnosti lidí, které by mohly samo lidstvo jednou i zahubit (viz Válka s Mloky). Zrovna tuto knihu bych považovala za nadčasovou, protože i dnes se setkáváme s takovými „Mloky“ – sami si kvůli penězům ničíme naši planetu a životní prostředí, což nemusí dopadnout dobře. No, jdeme dál, nebudu tady dělat Gretu 😀

Mám na Čapkovi moc ráda, že nenápadně a vtipně poukazuje na nacistickou stranu a její mínusy (kterých je fakt hodně) a utahuje si z nich. Taky si pro něj v roce 1939 krátce po okupaci přišli Němci, kterým ovšem asi nikdo neřekl, že Čapek je již po smrti. Zemřel ve čtyřiceti osmi letech na zápal plic, což je asi lepší, než zemřít rukou Němců nebo v koncentračním táboře, kam by musel… Místo něj si Němci vzali jeho bratra, malíře Josefa Čapka, jehož prací je například nám všem známé O pejskovi a kočičce. Všichni jsme to alespoň jednou museli vidět :). Josef Čapek zemřel krátce před koncem druhé světové války a osvobozením tábora (v dubnu 1945). 

Na Čapkově detektivní knize Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy se mi zas líbí napínavá a tajemná atmosféra. Je to spíš sbírka detektivních povídek, které v sobě občas nesou moudra skoro jako bajky. Uznávám, někdy (hlavně ze začátku) se mi to číst vůbec nechtělo a četla jsem to jenom kvůli čtenářskému deníku, ale i kniha stará skoro devadesát let byla nakonec báječná. 

Komu by se nechtělo moc číst, ale potřebuje (stejně jako já 🙂 ) něco do čtenářského deníku, doporučuji sáhnout právě po Čapkovi. Některá jeho díla jsou krátká a máte je rychle přečtené, komu se ovšem nechce číst vůbec, může si nějakou Čapkovu knihu poslechnout i ve formě audioknihy. 

Nedávno jsem viděla film Hovory s TGM, který taktéž doporučuji. Karel Čapek a Tomáš Garrigue Masaryk spolu píšou knihu a zároveň jsou přáteli. Masaryk odpovídá na Čapkovy otázky, ale také se ho občas na něco zeptá. Navzájem si vyměňují myšlenky a názory. Stojí za to se na film mrknout, už je i na Netflixu.

Tak, doufám, že vám tento krátký článek alespoň něco málo řekl o Karlovi Čapkovi a jeho tvorbě, nebo vám třeba dal tip ke čtení.

Tereza Ulrichová

A jak nahlíží naši nejmladší žáci na tvorbu Karla Čapka?
Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *