AktualityPřírodaRozhovoryVolný čas

Austrálie v plamenech

Už asi každý z vás slyšel o aktuálních požárech v Austrálii. První požáry vzplanuly již v září 2019 a zasáhly různé části státu Nový Jižní Wales. Zasáhly především pobřeží, ale také předměstí Sydney, největšího města Austrálie. Požáry do dnešního dne usmrtily 25 lidí a přibližně 1 miliardu zvířat, ale tato čísla nejsou konečná, neboť požáry již zasáhly území větší, než je celé Slovensko, a takový rozsah nelze prakticky bez pomoci počasí uhasit. Celá Austrálie čeká na období dešťů, které by mělo přijít, ale nejdříve za dva až tři měsíce.

Požáry v Austrálii

Poprosila jsem známou žijící v Sydney, aby mi ona sama popsala situaci v jejich městě a okolí. Cituji z jejího emailu: „Ta situace je šílená, protože hodně lidí přišlo o domov a umřelo hrozně zvířat. Nejhorší je asi bezmoc, že my sami nemůžeme nijak pomoci a zbývá nám jen přihlížet. Tak se snaží alespoň všichni přispět a poslat nějaké peníze. Nějací lidé posílají i jídlo a oblečení. Co požáry začaly, tak je kouř po celém Sydney. Lidé nosí masky, když jdou ven, protože mají problémy s dýcháním.”

Proč požáry vzplály?

Požáry byly založeny někde bleskem, někde lidskou činností, ale bohužel i žhářství se podílelo na nynější katastrofě. Jsou to však klimatické podmínky, které ohni pomáhají růst a šířit se. Rok 2019 byl totiž pro Austrálii nejteplejším a nejsušším rokem v historii. Oheň se bleskově rozšiřuje díky silnému větru, který přenáší nejen žhavé oharky na okolní lesy a domy, ale do daleka šíří i kouř. Kouř australských požárů byl zaznamenán i na Novém Zélandu a v Tasmánii. 

Influenceři a pomoc Austrálii

I influenceři a různé celebrity posílají peníze na pomoc Austrálii. Např. zpěvačka Pink poslala 500 tisíc $ hasičům, komička Celeste Barber vybrala na svém facebookovém profilu skoro 32 milionů $, herec Chris Hemsworth a jeho rodina poslali milion dolarů a australská herečka Nicole Kidman přispěla půlmilionem USD atd. Ale i české celebrity se snaží. Influencerce Týnuš Třešničkové se podařilo přes její instagram vybrat skoro 120 000 Kč. 

Jak mohu pomoci?

Opravdu nejlépe penězi. Například můžete přispět přímo Australskému Červenému kříži – po rozkliknutí naleznete informace, kam a na co konkrétně vaše peníze poputují. Červený kříž se stará zejména o podporu evakuačních center.

Pokud byste rádi pomohli zvířatům, můžete si adoptovat koalu nebo jiné zvíře ve špatné situaci. Pomoci můžete i volně žijícím zvířatům. 

Kvůli požárům jsou lidé v zasažených oblastech odstřiženi od civilizace a zásobování. Vznikly proto potravinové sbírky, jak pro finanční, tak i hmotné dary. Od nás z ČR lze zaslat pouze finance. 

Také pražská ZOO apeluje na svízelnou situaci zvířat a lidí v postižených oblastech a vyzývá veřejnost k podpoře jejich sbírky „Pomáháme jim přežít“. Do čtvrtka,  9.ledna 2020 se jim podařilo vybrat již přes milion a půl korun!

Pokud se vám žádný z těchto odkazů nezamlouvá, můžete pátrat na dál internetu a sociálních sítích. Pokud je to jen trošku možné, prosím, nebuďme lhostejní k situaci v zemi, které je na opačné straně planety. Týká se to totiž nás všech víc, než si myslíte. Každý finanční dar je důkazem toho, že si uvědomujeme, že planeta, kterou obýváme, je domovem nás všech.

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *