KulturaRady a tipyVolný čas

Číst, anebo nečíst?

Božena Němcová by odpověď určitě znala. Významná česká spisovatelka se narodila 4. února 1820. Neuvěřitelných 200 let dělí dnešní datum od jejího narození. Komu jinému věnovat článek s takovou tematikou?

Číst, anebo nečíst?

Ahoj, jak se dneska máte? Hned na začátek mám pro vás otázku. Zajímalo by mě, jestli čtete? Pro každého z vás, kdo si odpověděl ano, je tento článek ten pravý, protože níže se dočtete o mých oblíbených knížkách v různých žánrech. Ale ještě před tím se zamyslím nad těmi, co si řekli ne. Za prvé vás musím ujistit, že čtete. Každý z nás čte i teď, když vidí tato slova. Upřímně si myslím, že 70 % lidí , kteří nečtou, nečtou proto, že mají dojem, že je to trapné. Často by třeba studenty bavilo číst, ale pohybují se v sociálních bublinách, kde se smějí těm, co čtou. Taky je často možné, že by lidi bavilo číst, ale nikdy k tomu nebyli vedeni. Možná jejich rodiče nečetli a neměli ve škole čtenářský deník. Taky se často setkávám s názorem: „PROČ ČÍST, KDYŽ SE MŮŽU PODÍVAT NA FILM.“ Přiznám se, že také jsem se jednu dobu řadila do téhle skupinky, ale tady je důležité, co na mě zapůsobilo, abych to změnila. Takže tady je pár typů pro ty, co by třeba rádi chtěli číst, ale nevědí, jakou knížkou začít, a celkově se odhodlávají udělat první krok:

  1. Přestaňte na chvilku řešit okolí a zaměřte se na sebe. Praví kamarádi s vámi zůstanou a ti, co se vám budou smát, vám za slovo kamarád vůbec nestojí.
  2. Není to trapné. NENÍ!! I slavné osobnosti – herci, zpěváci, influenceři, youtubeři a různí vaši vrstevníci čtou. Jenom otevřte oči a uvidíte, že čte více lidí, než si myslíte.
  3. Knížkou rozvíjíte svou fantazii, domýšlíte si příběhy, vzděláváte se, ale hlavně prožíváte další příběhy. Kolik knížek přečtete tolik prožijete životů.

Tak a teď jdeme na ten hlavní krok , krok číslo 4. Nejjednodušší způsob je si zajít do knihovny. Na 99, 9% se vám ochotné knihovnice určitě pokusí pomoc a tu pravou knížku pro vás najdou. Určitě bych nezačínala povinnou četbou, ale něčím,, co vás pravděpodobně do knižního světa zavede. Zvolte žánr a téma, které vás bude bavit. K tomu bych doporučila následující autory/ky: John Green (příběhy na zamyšlení), Charles Dickens (klasik s chytlavými příběhy), Stephen King (hororové příběhy), Martin Vopěnka (knížky pro mladší čtenáře) – s tím jsem začínala já, tak třeba i vás to také zaujme.

A nyní něco pro nás, co knížky milujeme… Já popravdě čtu moc ráda, ale musí mě knížka bavit. Taky mě baví se ve čtení posouvat. Nedávno jsem četla Olivera Twista od Charlese Dickense v angličtině – a popravdě se mi tím opět posunula slovní zásoba. Je úžasné, co knihy dokážou. Jaké emoce u člověka dokážou vyvolat. Tady je mých 5 oblíbených knížek z různých žánrů:

Hledání Aljašky – John Green

Hana – Alena Mornštajnová

Létající jaguár – Josef Formánek

To – Stephen King

Girl Online – Zoe Sugg

Tak a to je ode mě pro dnešek vše. Jsem vám vděčná, pokud jste článek dočetli,  a budu moc ráda, když mi předáte nějaké tipy na knížky i vy. Moje poslední věta na závěr: NESTYĎME SE ZA TO, ŽE ČTEME!

Barbora Korecká, 1.A

Pozn. editora:

Kniha Aleny Mornštajnové Hana je od letoška součástí seznamu, z něhož si vybíráte svých 20 knih k maturitní zkoušce..

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *