AktualityKulturaSoutěž

Deník GymNP nejlepším školním e-zinem ČR!

Deník GymNP

nejlepší e-zin ČR roku 2019

Finále celorepublikové soutěže Školní časopis roku 2019, vyhlášené Asociací středoškolských klubů České republiky z.s., se konalo 22. 11. 2019 při příležitosti Multimediálního dne na půdě FSS MU v Brně.

Náš e-zin ve své kategorii dokázal předčít silnou konkurenci internetových časopisů, vítězů z jednotlivých krajů. Deník GymNP obsadil první příčku a stává se nejlepším středoškolským e-zinem v České republice za rok 2019!  

A jak k tomu došlo?

Pátek 22.11, 3,00…   CRRRR! Odporný zvuk budíku. Základní fyziologické potřeby i oblékání v takřka bezvědomém stavu. Cesta autem p. Neumana do Pardubic, pak rychlík Vindobona.

Brzy ráno jsme již v Brně, stav se mění na polovědomý.. a už se rozeznávají „účastníci zájezdu“ – šéfredaktorka Míša Neumanová, kameraman Tobiáš Tláskal, vedoucí výpravy prof. Stanislav Bendl.

Nepříliš povzbudivé momenty – Židenice -Komín, rakvárna, hřbitov – no, jak to asi dnes dopadne? Navíc nejde tramvaj – navzdory sveřepému očekávání šéfredaktorky. Cesta pěšky zvíci 3 km. Přivítaná na FSS milé, ale bez bagety, neboť vinou administrativy nejsme zaregistrováni. Nezdrhneme radši, nepojedeme domů?

Nezdrhli jsme. A dobře jsme udělali. Po lehce zmateném uvítání v aule FSS jsme, již zcela probuzeni, popustili uzdu svým novinářským zálibám. Fakulta sociálních studií MU si totiž pro návštěvníky připravila velice „výživný“ a pestrý program.

Mají čtenáři a diváci důvěru v média? Jak rozlišit, kde je důvěra na místě a kde ne? Jakým způsobem dělat novinařinu kvalitně?  Na tyto otázky odpovídal Multimediální den prostřednictvím pozoruhodných workshopů pro studenty VŠ, SŠ i ZŠ.

Zapojili se investigativní novinářka Markéta Dobiášová z Reportérů ČT, Martin Řezníček, moderátor Událostí, Roman Gallo, ředitel redakcí Vltava Labe Media, Josef Pazderka, šéfredaktor Aktuálně.cz, Lenka Císařová, asistentka Katedry mediálních studií FSS MU.

Aktuální téma – Jsou podcasty jen přechodná záležitost? Filip Titlbach z Deníku N věnoval své poutavé vyprávění rozmachu tohoto trendu v Česku. Velice přínosnou, zejména pro redaktory e-zinů, byla dílna WordPress – silný nástroj. Ondřeje Baar, konzultant internetového marketingu, zde učil wodpressové začátečníky, ale věnoval se i pokročilé práci, orientaci a zásadám v tomto redakčním systému. Pro fotožurnalisty se nabízela dílna s Petrem Mlchem z ČTK o zásadách tvorby fotozpravodajství a editaci fotografií.

Moderátor Martin Veselovský z projektu DVTV představil tentokrát živě svou talk show s několika reflektanty.

Bylo nám umožněno nahlédnout pod pokličku práce významných institucí, na fakultu dorazila věhlasná rozhlasová, tištěná i audiovizuální média (Česká televize, Český rozhlas, ČTK, Aktuálně.cz a další…), proslulí odborníci přes marketing a komunikaci a výrazné osobnosti české i zahraniční žurnalistiky. Řada paralelních akcí se odehrávala v atriu budovy FSS, jednotlivá média zde předváděla své prezentace, zájemci si např. mohli vyzkoušet přímé TV studio či vyzkoušet práci rozhlasáka..

Ve druhém patře se rozkládala výstavka jednotlivých tištěných časopisů. Celá budova FS se tudíž jen hemžila různorodými výpravami jednotlivých redakcí ze Š i SŠ z různých koutů ČR, jež spojovala společná vášeň – novinařina.

Úderem poledne ale začínala dominovat jediná otázka. Jakpak si dopadne hodnocení soutěží? Víme, že odborná porota složena ze členů Syndikátu novinářů ČR poctivě a bedlivě hodnotila u všech časopisů stránku obsahovou, jazykovou a grafickou, využití možností, které internetová forma nabízí, práci s redakčním systémem, kvalitu příspěvků psaných i audiovizuálních, obstojnost v interakci se čtenáři, celkový dojem média..

Pátek 22.11., 13,15 aula FSS.. A první místo v kategorii středoškolských e-zinů získává Deník GymNP Nová Paka…  Pecka!  Údiv, euforie, krátké kóma, radost, převzetí ceny, opět radost, focení, gratulace, objetí, pád zpět do lavic, ani neregistrujeme další kategorie. Pak znovu stav slastného polovědomí, několikakilometrová pěší cesta zpět na nádraží Židenice. Opět rychlík, tichý vagon – takže žádné telefonování a jenom tichá radost, z Pardubic domů vozem paní Neumanové. A hlasitá radost…

Hodnocení: +
Obsah: autorství časopisu, zpravodajství se váže na dění ve škole a reflektuje život mladých lidí, kvalita rozhovorů, rubriky časopisu, stylistika časopisu, jazyková stránka časopisu.
Grafika: přehledně strukturovaný e-zin, autorské fotografie, jednotný formát grafického projevu v e-zinu
Celkový dojem, tiráž, kontakty, posun od minulého roku dle zkušenosti hodnotitele nebo podle přihlášky

Největší zásluhu na velikém úspěchu má jednoznačně mravenčí, poctivá a neúmorná práce slečny šéfredaktorky Míši, důležitou roli sehrál téměř profesionální fotograf a kameraman Tobiáš. Poděkovat se sluší celému týmu redaktorů z různých tříd naší školy, vedení školy za podporu, rodičům redaktorů a všem dalším našim sympatizantům.

Do budoucna se moc se těšíme na další práci s naším Deníkem GymNP. A také na další spolupráci s vámi všemi, drazí spolužáci a kolegové!!!

Stanislav Bendl, Michaela Neumanová, Tobiáš Tláskal

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

2 komentáře: „Deník GymNP nejlepším školním e-zinem ČR!

  • Obrovská gratulace redakci nejlepšího e-zinu v ČR! Za Přírodovědnou ligu doufám v další úspěšnou spolupráci!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *