AktualityŠkola

Edison na GymNP

,,Přineste celý svět i do vašich školních lavic“, tak tahle věta z oficiální stránky projektu Edison dokonale vystihuje, jak probíhal tento týden na naší škole.

Projekt Edison

Dobře, přece jenom celý svět jste tady vidět nemohli, ale část z něho určitě ano. Do našeho města totiž přijelo šest studentů z dalekých koutů světa, a jelikož neznali češtinu a přijeli dočista sami, měli jste možnost nejen otestovat vaše anglické znalosti, ale také se seznámit s novými lidmi a dozvědět se spoustu zajímavých informací o daném státě, které byste za jiných okolností hledali pouze přes Google, a věřte nebo ne, je úplně něco jiného slyšet mluvit o zemi člověka, který z ní pochází, než jenom zadat lokaci do vyhledávače a číst kvanta článků a tipů, jaká místa musíte navštívit. Zkrátka tento týden jste měli možnost nahlédnout do života lidí, kteří žijí nejen úplně jinde, ale i úplně jinak. A stálo to za to!

V prostředí naší školy jste tak mohli potkávat šest neznámých tváří z různých částí světa, přesněji milovnici kaváren Diru z Indonésie, tanečnici Elzu z Ruska, Fevziho z Turecka, kamarádskou Mariami z Gruzie, nadšeného posluchače hudby Ritwika z Indie a Sáru z Jordánska.

Většina z vás se s těmito studenty potkávala během tohoto týdne hlavně ve vyučovacích hodinách, což bylo výrazné zpestření výuky a myslím, že se všem více než zamlouvalo. Každý z cizinců měl totiž připravenou vlastní prezentaci o své rodné zemi, takže jste se dozvěděli spoustu informací nejen o tom, odkud pochází, ale například i to, co rádi dělají ve svém volném čase, o jejich rodině, památkách nebo jejich způsobu života. 

Ale někteří své vyprávění oživili ještě více. Například Elza z Ruska začala svoji prezentaci tak, že všichni měli tancovat podle videa, co si připravila, a Miriam zase napsala vaše jméno v gruzínštině.

Všechny prezentace měly ale jednu věc společnou, a to sice, že nás vždy na konci studenti pobídli, ať se jich na cokoliv zeptáme. Myslím, že v každé třídě určitě padly dotazy, jestli ochutnali svíčkovou (popřípadě jak jim chutnala), co říkají na Prahu, zdali už měli české pivo a hlavně jak se jim tady v České republice líbí. A jejich odpovědi? Většinou vždy kladné, české jídlo jim připadá neuvěřitelně dobré, Prahu si zamilovali, pivo měli a celkově se jim Česká republika moc líbí a rádi ji navštíví znovu.  A potom, že náš národ nemá být na co hrdý, myslím, že svíčková je dostatečný důvod, proč naší zemi aspoň jednou navštívit.

Každopádně jsem si jista, že některé z Vás jejich prezentace a to, co jste se v nich dozvěděli, zaujalo natolik, že už teď se nemůžete dočkat, až jednoho dne navštívíte zase vy jejich zem. Protože vidět na vlastní oči magickou Cappadociu v Turecku nebo Wadi Rum jinak také zvaný jako Mars na zemi v Jordánsku, musí být přímo nezapomenutelný zážitek! Stejně jako zažít indický svátek Hólí nebo relaxovat na ostrově Bali v Indonésii.

I když naše daleká návštěva strávila podstatnou část ve škole, kde vyprávěla o svých zemích nebo měli program s některou ze tříd, tak ve svém volnu nadšeně objevovali i okolí. Když jsme totiž čekali se spolužáky na autobusovém nádraží v Nové Pace, přišel k nám Ritwik z Indie a chtěl vědět, jestli se kupují lístky až v autobuse, nebo je poblíž nějaký automat. Kromě této příhody jste mohli také vidět na jejich Instagramech snímky nejen z naší školy a rozesmátá selfie, ale i fotky rybníka Bahňáku, nebo novopacké náměstí. Z tohoto mohu soudit, že se tady určitě cizinci nenudili, ba naopak, muselo to být pro ně velké dobrodružství a věřím, že si to opravdu užili. 

Projekt Edison je zkrátka velmi dobrá zkušenost jak pro studenty z cizích zemí, tak pro ty, kteří pouze sedí ve školních lavicích a poslouchají. Jsem opravdu ráda, že se uskutečnil i zde, na gymnáziu v Nové Pace, a doufám, že z uplynulého týdne jste si odnesli nejen spoustu nových a užitečných informací, ale i zjistili, jak jste na tom s angličtinou a kam byste se jednou třeba chtěli letět podívat, protože ve světě je toho k vidění opravdu hodně, a projekt Edison je jedna z možností, jak toho za život vidět a poznat co nejvíce a ještě se něčemu přiučit a zažít opravdové dobrodružství.

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *