AktualityKulturaRozhovoryVideo

Interview s Jiřím Drahošem

Tento listopadový, sychravý a uplakaný den byl pro mnohé jen dalším ničím nevyčnívajícím dnem mezi těmi ostatními. Pro některé to naopak byl den opravdu pozoruhodný, inspirativní a právě naopak, rozhodně vyčníval mezi těmi ostatními. Ptáte se proč, kdy, kde a jak se to stalo? 

V úterý 12. listopadu 2019 se v aule Gymnázia a SOŠPg konala debata s panem Jiřím Drahošem, která byla znamenitě zajímavá. Pan Drahoš toho dne absolvoval debaty hned dvě, první byla v dopoledních hodinách s žáky vyššího gymnázia a pedagogické školy, druhá pak v odpoledních hodinách s širokou veřejností. Ráda bych se však více rozepsala o dopolední debatě, na které jsem, jako studentka maturitního ročníku na gymnáziu, byla přítomna.

Není zcela od věci si připomenout, kdo pan Jiří Drahoš je. Jde o velice vzdělaného muže, jenž byl v roce 2003 jmenován profesorem v oboru chemického inženýrství, po osm let vykonával funkci předsedy Akademie věd ČR. A v neposlední ředě se jedná o muže, který se ucházel o post prezidenta České republiky na stávající funkční období, kdy jej volilo přes 2 700 000 obyvatel, přesto to na výhru nestačilo. Pan Jiří Drahoš po neúspěšné kandidatuře na prezidenta v politice zůstal, stal se z něj senátor za Prahu 4. Vyhrál své místo v senátu již v prvním volebním kole, což se povede jen málokomu. A následně se stal předsedou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská páva a petice. Také po své prezidentské kandidatuře založil spolek Společně pro Česko, jehož cílem je především spojovat lidi a otevírat diskusi nad zásadními společenskými tématy. 

Co je panu Drahošovi ke cti, nebojí se otázek širokého výběru, to nám dokázal na dopolední debatě nejednou. Na jakoukoli položenou otázku zvládl odpovědět nevyhýbavě, bez úskoků či mlžení, a hlavně s naprostým přehledem. Studenti pokládali různé dotazy na téma dnešní politické scény, chování a prezentování se pánů Babiše a Zemana, nutné reformy ve školství a revoluce v roce 1989. Padly dotazy i na ekologické dění ve světě, u nás a na téma elektromobility. Pan Drahoš prohlásil: „Sázím na vodík.“ Podle něj zažije elektromobilita v nadcházejících letech obrovský boom, tak se nechme překvapit, zda se tato predikce naplní. Několik otázek se týkalo i zahraniční politiky, brexitu, názoru na pana Trumpa či smýšlení o světové politice a faktu, že se do popředí některých zemí derou populističtí lídři a vůdci. 

Otázek padlo mnoho a odpovědi byly více než výživné. Rozhodně to nebyly ztracené dvě hodiny života, ba právě naopak, jedná se o dvě důležité hodiny nabyté vědomostmi, důležitými poznatky a uvědoměním. Pokud by vás zajímalo více, v reflexích žáků 4.G se brzy seznámíte s jejich bystrými postřehy.

Karolína Roudná, 4.G


Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 4.9

4 komentáře: „Interview s Jiřím Drahošem

  • Skvělé interview Míšo, začínáš atakovat DVTV. Jen tak dál.

    Reagovat
  • Skvělý rozhovor! Porovnejme s jednou nejmenovanou „show“, která je k vidění každý čtvrtek na TV Barrandov. Diametrální rozdíl jak v kvalitě moderátora (v našem případě tedy moderátorky), tak hosta.

    Reagovat
  • Návštěvy politiků, zejména aktivních na školách jsou velmi nešťastné. Vzhledem k tomu, že oni samotní podléhají těmto nutkáním, máme ve školách zákonem zakázanou propagaci politických stran a hnutí. Asi bych se pana senátora zeptal, jestli považuje návštěvu za etickou a zákonnou. Dále pan senátor lituje toho, že máme v parlamentu totalitní strany. Zajímalo by mě, které do této kategorie řadí. V definici svobody p. senátor uvádí mimo jiné svobodu myšlení, aby za několik vteřin litoval těch, kteří si nemyslí to co on. Na druhou stranu může určitě prezentovat odborný názor na budoucnost energetiky a mobility. Jeho zmínka o vodíku je ovšem poněkud stručná a má pro mě stejnou vypovídací schopnost jako zvolání „budoucnost patří aluminiu“.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *