„Juniorská“ Přírodovědná liga?
V pátek 8. března proběhlo finále 15. ročníku Přírodovědné ligy. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny 8. dubna, kdy bude představeno i nové logo Přírodovědné ligy.
Přírodovědná liga
Celý letošní ročník bude uzavřen exkurzí do Velkého světa techniky v Ostravě – Dolních Vítkovicích 24. dubna.
15. ročník naší soutěže lze hodnotit převážně pozitivně. Počet soutěžících se zvýšil z loňských 32 na 37, v kategorii Junior, určené primánům až kvartánům, pak dokonce ze 14 na 24. Ale… tady je právě ono ale. Bez rekordní účasti soutěžících z „nižšího“ gymnázia (a především pak deseti nových soutěžících z primy) by tento ročník znamenal výrazný propad díky slabé účasti zástupců vyšších ročníků. Těch najdeme ve výsledkové listině jen 13 a z toho se všech kol základní části zúčastnilo jen 5 soutěžících této věkové kategorie. Vůbec poprvé není mezi úspěšnými řešiteli (těch je letos 19) nikdo ze čtyřletého gymnázia! Přitom potenciál v těchto třídách určitě je, jen najít chuť k „běhu na dlouhou trať“, kterou jeden soutěžní ročník bezesporu je. Přírodovědná liga se tak pomalu stává „Hrátkami s češtinou číslo 2“, tedy soutěží pro „malý gympl“. Přitom původní myšlenka při vzniku soutěže byla naopak motivace studentů vyšších ročníků k přírodovědným předmětům a vyhledávání talentů pro různé jiné soutěže typu předmětových olympiád, Turnaje mladých fyziků apod. Soutěžní úlohy jsou koncipovány tak, aby sice byly z větší části dostupné i mladším soutěžícím, aby však „potrápily“ i ty starší.

Mladí soutěžící jsou v lize určitě vítáni, díky nim soutěž nadále prosperuje, menší zájem soutěžících z vyšších ročníků mě však trochu mrzí a myslím si, že tím dotyční sami sebe trochu ochuzují o zdroj zábavy i poučení.
Budu proto rád, když mi do komentářů pod tento článek nebo na mail
josef.krecek@gymnp.cz napíšete svůj názor na to, jak udělat soutěž atraktivnější právě pro ně. Může se to týkat obsahu i formy soutěže. Můžete za mnou dojít i osobně a svůj názor mi sdělit ústně. Já ani ostatní členové realizačního týmu nemáme patent na rozum a budeme za každou konstruktivní připomínku rádi. Nechceme, aby naše soutěž ustrnula tak, jak se to (alespoň po stránce formy) stalo na celostátní úrovni např. Fyzikální olympiádě, která v některých kategoriích končí třeba se dvěma účastníky v okrese za rok.
Předem děkuji za vaše nápady. Přírodovědné lize zdar!

Autor je od roku 2003 koordinátorem soutěže Přírodovědná liga (nultý ročník začal na podzim toho roku a první řádný ročník o rok později) a stále ho to baví….:)