AktualityKultura

Mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen, ve zkratce MDŽ. Ačkoli v roce 2010 oslavil tento svátek již své 100. výročí a v České republice není považován za státní svátek, stále se u nás těší vcelku velké oblibě.

MDŽ

Pro některé Evropany déjà vu z dob komunismu, pro občany Ruské federace jeden z nejdůležitějších dnů roku. Kde ale tento svátek vznikl a proč se vlastně slaví?

Stručná historie

Kořeny sahají až k počátkům 20. století, kdy v roce 1907 proběhl sjezd žen v Stuttgartu. Téměř 60 delegátek se snažilo prosadit volební právo pro ženy a zároveň upozornit na jejich utlačování. V tomto duchu se nesla i demonstrace o rok později v New Yorku, když tamní švadleny vyšly do ulic.
Mimo volebního práva přidaly ke svým požadavkům i zkrácení pracovní doby a zvýšení mezd. Díky nim se tedy od roku 1909 začal v USA slavil Národní den žen, jenž byl v kalendáři zapsán na poslední
únorovou neděli, neměl tedy pevné datum. V Evropě se svátek zrodil v roce 1910 při 2. mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani, avšak ani tam se nedočkal stálého data. To přišlo až po 1. světové válce kvůli masivním protestům v Petrohradě roku 1917. Definitivní tečku za historií MDŽ poté udělala OSN, která ho počínaje rokem 1975 uznává jako oficiální svátek.

zdroj: Shutterstock
MDŽ dnes

I když je v našich luzích a hájích již naprosto běžné, že i ženy mohou přistoupit k volebním urnám, neměli bychom zapomínat na ženy ze států, ve kterých nejsou dodržována jejich práva a berou se spíše jako majetek než jako živé bytosti.

A jaký názor mají na datum 8.3. studenti gymnázia?

Je to super, aspoň si nás jednou za rok někdo všimne

Šárka, prima

Den mužů je lepší

Zdeněk, tercie
Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *