AktualityŠkola

,,Ne každý vrah je zrůda“ – přednáška Mgr. Josefa Lottese

Dne 5.3. jsme měli tu čest poznat pana pplk. Josefa Lottese, který je především vynikajícím kriminalistou a dlouholetým vyšetřovatelem z pražské „modrparty“.

pplk. Josef Lottes

Od policie odešel v roce 2017 po úžasných 44 letech činné služby, ale stává zůstává aktivním, jezdí po besedách a dělá poradce. Pan Lottes nás seznámil s řadou pojmů a zákonů, které bychom měli znát. Přednáška byla směřovaná mj. I na prevenci šikany a kyberšikany. Obohatilo ji charismatické vyprávění o skutečných případech, které pan Lottes vyšetřoval. Patřilo mezi ně více než tisíc vražd!

Na začátku celé přednášky jsme se dozvěděli, na jakém principu je vytvořený trestný zákoník, a co všechno obsahuje. Seznámil nás s různými zákony, které jsou pro nás důležité. Věděli jste třeba, že autorská práva platí ještě 70 let po smrti autora? My tedy ne a také nás překvapilo, že se dědí. A myslíte si, že v den svých osmnáctých narozenin jste plnoprávní? A to právě ne, právně vzato vše začíná až po půlnoci toho dne, kdy dovršíte 18 let.

Internet, sociální sítě… no co k tomu víc dodat. Snad každé dítě v této době už má facebook, anebo aspoň messenger. Poslali jste přes facebook někdy nějakou fotku? Anebo jste ji zveřejnili a pak zase vymazali? Ale nevymazali tak úplně… Všechny fotky, co někdy zveřejníte nebo někomu pošlete, už nikdy nevymažete úplně, i když si myslíte, že ano, je to právě naopak. Proto bychom si to měli důkladně rozmyslet a dát pozor, co posíláme a zveřejňujeme. Nikdy totiž nevíte, kdo a kdy to může proti vám použít.

Pan pplk. Josef Lottes nám vyprávěl příběh o třináctileté dívence, která se přes seznamku seznámila s údajně o 3 roky starším klukem. Dlouhý čas si psávali a dívka se postupem času do něj tzv. platonicky zamilovala. Začínali si posílat i takové fotky, jak to popsal pan pplk. Josef Lottes, ,,nahotinky“. Jednou se však sešli a dívka zjistila, že to není žádný kluk, ale pětačtyřicetiletý muž, který ji chtěl pouze zneužívat. Když však nechtěla a bránila se, začal jí vyhrožovat fotkami, které mu posílala. Poté ji bohužel zneužíval značně odporným způsobem. A jak to dopadlo? Dívka se ze zoufalství předávkovala prášky a poté zemřela. Kdyby znala dobře zákony, tak by věděla, že kdyby ty fotky muž zveřejnil, tak by se vlastně sám
udal, jelikož dívce ještě nebylo 15 let. Opravdu si dávejte velký pozor na sociální sítě. Nikdy nevíte, co se může stát.

Z této dvouhodinové přednášky si odnášíme spoustu nových a hlavně užitečných věcí. Hodně se nám líbilo, jak p. Lottes vše vysvětloval pomocí situací, které se mohou vyskytnou v životě každého z nás. A proto je velmi důležité na tyto věci myslet a dávat si pozor.

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 4.9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *