AktualityRozhovoryVideo

Nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková na GymNP

31.10. do naší školy zavítala nevidomá klavíristka Ráchel Skleníčková, které je 27 let.Ráchel je od svého narození nevidomá, ale i přes svá omezení žije zcela normální život a je studentkou AMU v Praze. 

    Za svůj život toho zažila celkem dost a společně s námi si připomněla pár chvil ze svého dětství. Například to, že jako malá byla velmi aktivní dítě a vždy když ji maminka uložila do postele a odešla, tak se malá Ráchel připlížila ke klavíru a začala si zase hrát. Klidně i v pozdních hodinách.V dětství chodila do školy pro nevidomé, kde se pomocí velkých strojů, takzvaných Pichtových strojů, učila psát.

    Také nám vyprávěla, že noty se dají psát i Brailovým písmem, což mnohé z nás překvapilo.Hrála nám písně i z vlastní tvorby, např. Orel, Dávné město Griegheim. Také nám vyprávěla o svém ročním pobytu ve Finsku, odkud si přivezla hezké zážitky a hudební nástroj kantele, na který nám zahrála dvě písně. Během svého tamějšího pobytu se naučila finsky. Dále ovládá i angličtinu a němčinu.

    Na závěr programu se studenti ptali na různé věci ohledně Ráchelina života.

Např:

„ Jaký  používáte telefon ? “

„ Mám Nokiu C5. “

„ Žijete sama, nebo s někým ? “

„ Žiju s bráchou a jeho přítelkyní. “

„ Máte vodícího psa ? “

„ Nemám. Mám na psy alergii. Radši se zeptám lidí. “

    Navzdory tomu, čím si Ráchel prochází, je to moc milý, vtipný a pozitivní člověk. Jsme velmi rádi, že jsme se s ní mohli poznat.


Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 4.8

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *