AktualityVolný časZajímavosti

Nový rok u nás a ve světě

Hodně jídla, zábavy, s tou spojený i oblíbený alkohol, slavnostní ohňostroj, podívaná, kterou já osobně mám opravdu moc ráda, a nakonec u většiny asi to nejhorší probuzení.  Všichni to známe, takhle nějak vypadá oslava Nového roku u nás v České republice, ale jak je to jinde ve světě? Mohla by se nějaká z těchto tradic třeba uplatnit i tady? 

Věděli jste například, že v Rumunsku věří, že na Nový rok mají možnost rozumět zvířecí řeči, a tak v tento den poslouchají své domácí zvířectvo?  Když neuslyší nic, budou mít v novém roce štěstí, když uslyší, tak je postihne smůla, no myslím si, že u nás by měla většina lidí smůlu, protože po těch pár přípitcích by něco rozhodně slyšeli. Kromě toho by se z rozhovoru se svým mazlíčkem mohli dozvědět něco nepěkného a třeba mu poté i ublížit, což by ochránci zvířat označili jako týrání, takže tento zvyk by se tady uplatnit nemohl. Stejně jako tradice v Peru, tam je to tak, že když někoho opravdu nemáte rádi, tak mu můžete dát na Silvestra pěstí. Vše je beztrestné a naprosto v pořádku. Zde u nás by to určitě neskončilo jen pouhou pěstí, a tak by to bylo jasné ublížení na zdraví, a tedy trestný čin, takže bych tento zvyk také moc neprosazovala. V Brazílii zase obyvatelé skáčou v tento den do vln, když jich někdo přeskočí přesně sedm, bude mít nekonečné štěstí. Do vody se také házejí květiny, které mají splnit přání. Moc hezká tradice, akorát, že skákání se provádí o půlnoci, takže u nás by nejspíš byl problém, že by určitě spousta lidí skočila, nýbrž už nevyskočila… a do toho by házení květin do vody mohlo být zakázáno kvůli znečišťování životního prostředí.  A nakonec třeba v Bulharsku o Silvestru vyhánějí zlé duchy formou rituálu, kdy tancují lidé ve strašidelných kostýmech. Tady by určitě vznikly demonstrace, že je to nevýchovné, a hlavně děti by z toho mohli mít doživotní újmu, takže bohužel též ne. Když to vezmeme kolem a kolem, zřejmě zůstaneme u našeho klasického českého Silvestra. Možná jste to nevěděli, ale tento svátek se jmenuje takhle proto, že poslední prosincový den zemřel papež Silvestr, po němž je i tento svátek tedy pojmenovaný, takže kdybychom zacházeli opravdu do detailů, tak se celý náš národ hromadně opijí a hazarduje se svými životy formou ohňostroje na počest toho, že zemřel člověk. Kromě tohoto aspektu je tady samozřejmě známé přísloví: Jak na Nový rok, tak po celý rok… docela ironické, ne? Protože kdyby to opravdu platilo, tak většina lidí by byla po zbytek roku s pravděpodobností úplně namol a kolem poledne by se probouzeli na neznámém místě a proklínali se, že už nikdy, ale opravdu nikdy nebudou pít. Tím se dostáváme ke známé tradici: Předsevzetí..

Každý z nás si určitě někdy řekl, že od Nového roku zhubne, bude cvičit nebo šetřit peníze nebo začne jíst zdravě. A také to většina z nás to v půlce ledna vzdala. Pro ty, kteří už poněkolikáté své předsevzetí nesplnili a jsou sami ze sebe zklamaní, je tu malá rada. Nedávejte si žádná předsevzetí, protože tím pádem nebudete smutní, že jste ho nesplnili ☺ 

V závěru bych Vám chtěla všem popřát všechno nejlepší do nového roku, hodně úspěchů jak ve škole, tak v životě, a užívejte si zbytek prázdnin, ale i celý váš život hlavně naplno! 


Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 2.9

Jeden myslel na “Nový rok u nás a ve světě

  • Hezké, ale ty peruánské zvyky bych sem netahal….:)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *