Přírodovědná liga – trochu déjà vu, trochu revoluce
Přírodovědná liga 2019/2019
Titulek tohoto článku asi vyžaduje trochu vysvětlení. Kdo byl v pondělí 8. dubna přímým účastníkem slavnostního vyhlášení 15. ročníku soutěže Přírodovědná liga na Gymnáziu a SOŠPg v Nové Pace, mohl mít na jednu stranu pocit, že se ocitl pomocí záhadného „stroje času“ v loňském roce. Pořadí na prvních šesti místech v absolutním pořadí totiž přesně zkopírovalo pořadí loňského ročníku této celoroční „vytrvalostní“ přírodovědné soutěže. Na druhou stranu došlo letos k přímo revoluční proměně startovního pole, kdy z celkového počtu 37 účastníků (loni 32) bylo hned 17 úplných nováčků! Ruku v ruce s tím šlo i radikální snížení věkového průměru soutěžících: hned 24 jich soutěžilo v kategorii Junior, určené zájemcům z nižších ročníků, tedy primy až kvarty. Patnáct nejúspěšnějších mladých přírodovědců se v pátek 8. března utkalo ve finále, tedy v tzv. Přírodovědné lize mistrů (PLM). Z nich bylo hned 12 soutěžících z kategorie Junior. Ti na své starší soupeře ve finále sice zatím nestačili, ale vedli si velmi statečně. Body z PLM se pak přičetly k bodům získaným v šesti kolech „základní části“ ligy a výsledné pořadí bylo na světě.
Již počtvrté za sebou (což je nový rekord ligy) triumfovala v absolutním pořadí Klára Kotyková z oktávy, následovaná svou sestrou Monikou Kotykovou z téže třídy. Pro obě sestry to byla derniéra v soutěži, neboť je za krátký čas čeká maturita. Třetí místo i letos zaujal Kryštof Vitvar ze sekundy, který se samozřejmě stal i vítězem kategorie Junior. „Stříbrnou“ pozici v této kategorii vybojoval Jakub Svoboda z kvarty a pomyslnou bronzovou medaili získala Markéta Jiřičková, rovněž z kvarty.

Jako tradičně byla vyhlášena kategorie Objev roku pro nejlepšího nováčka ligy. Tím se letos stal Erik Pfeifer ze sekundy, který v celkovém pořadí vybojoval krásnou 7. příčku. Skokanem roku, tedy soutěžícím s největším zlepšením ve srovnání s loňským ročníkem, byl letos František Vaněk z kvarty, který se zlepšil o 8 příček z 23. na 15. místo. Nejlepším soutěžícím samotného finále, tedy Přírodovědné ligy mistrů, se stal (aby to déjà vu bylo dokonalé) stejně jako loni Matěj Tegel z kvinty (loni ještě druhý mezi „Juniory“) a nejlepší soutěžící „základní části“ byla Klára Kotyková. Na titul úspěšného řešitele na základě svého bodového zisku letos dosáhlo 19 soutěžících. Je to sice o dva méně než loni, lze to však přičíst právě obrovskému nárůstu nejmladších soutěžících (hned 10 jich bylo z primy!!!) a tím pádem jejich menšími zkušenostmi.
K patnáctým narozeninám dostala Přírodovědná liga nové logo, které vzešlo ze studentské soutěže. Z téměř tří desítek návrhů vybírali ten nejlepší jednak žáci v elektronické anketě, jednak porota složená z autorů úloh Přírodovědné ligy (autor tohoto článku a koordinátor ligy v jedné osobě se sám hlasování vzdal, protože jako jediný znal autory jednotlivých návrhů a chtěl přitom zachovat anonymitu soutěže). Žáci a učitelská porota se v hlasování příliš neshodli, a tak zvítězil návrh, který sice nebyl na prvním místě ani u studentů, ani u poroty, vedl si však v obou žebříčcích vyrovnaně. Spoluautorkami vítězného návrhu a tedy i současně nového loga Přírodovědné ligy jsou Dominika Forbelská a Bára Zítková, obě ze třídy 3. G.

Přírodovědná liga i letos probíhala za vydatné podpory Spolku rodičů gymnázia a firmy Papír – knihy, Ondřej Nýdrle, Nová Paka. Díky těmto dárcům bylo možné odměnit úspěšné soutěžící diplomy a hodnotnými cenami a bude možné také uskutečnit tradiční exkurzi Přírodovědné ligy, tentokrát do Velkého světa techniky v Ostravě – Dolních Vítkovicích.
Přírodovědná liga má za sebou 15 úspěšných let, v nichž do soutěže zasáhlo několik set zájemců. Popřejme jí k tomuto jubileu mnoho nových nadšených soutěžících, neutuchající invenci autorů úloh i přízeň všech fanoušků a podporovatelů. V září se sejdeme nad prvním kolem 16. ročníku!
RNDr. Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligy

Autor je od roku 2003 koordinátorem soutěže Přírodovědná liga (nultý ročník začal na podzim toho roku a první řádný ročník o rok později) a stále ho to baví….:)