AktualityKulturaŠkola

Reakce studentů na návštěvu pana senátora Drahoše – názorová koláž

Vybídl jsem studenty společenskovědního semináře ke zpětnovazební reflexi debaty s panem senátorem Drahošem. Zde vám předkládám koláž jejich názorů. Objevilo se bezvýhradné, zcela osobní a nadšené přijetí:

Jiří Drahoš na GymNP

Milý pane Drahoši,

Jiří Drahoš

kdybych v roce 2018 mohla k volbám, volila bych Vás. Bylo mi ctí účastnit se debaty s Vámi, kde se mé přesvědčení o volbě ještě prohloubilo. 

…Děkuji Vám a doufám, že se rozhodnete kandidovat za tři roky znovu. Uvidíme se na Letné.

Ale přítomna byla též reflexe kritická:

Měla jsem pocit, že občas neodpovídá zcela přímo na pokládané otázky a začne mluvit o něčem trochu jiném a v celku nebyla zcela zřejmá odpověď. Že by politický tah?

….Současnou situaci ohledně prezidenta a výkonu jeho funkce bych popsal jako nejistou. Předvolební kampaň již neoficiálně začala, a s největší pravděpodobností můžeme v blízké budoucnosti čekat podobné návštěvy, jako byla návštěva pana senátora Drahoše

Nicméně pozitivní tón v reflexi jasně převládal:

 Jiří Drahoš působil velmi elegantně až majestátně, ještě dříve, než stačil promluvit. Můj zrak spočinul na jeho vytříbeném obleku, který doplňoval jeho přátelský úsměv. Právě tyto maličkosti navodily již od začátku velmi příjemnou, uvolněnou atmosféru, která přetrvala až do konce besedy, a to i přes velmi závažná témata, o kterých se diskutovalo… 

..názor „Učme se méně, abychom věděli více.“ mi přijde správný, protože se učíme všechno moc dopodrobna a týden po písemce si z toho nepamatujeme téměř nic. Alespoň tak to mám tedy já. Pan Drahoš na mě působil příjemně a byla s ním i sranda…

Témata, která zahrnovala nynější demonstrace, hnutí Milion chvilek pro demokracii, ekologii, jeho kandidaturu na prezidenta, výročí 30 let od svobody, sociální sítě, školství, ale i jeho dětství. Můj obdiv získal právě za neuvěřitelný rozhled v mnoha tématech…. Dokázal na danou problematiku mluvit věcně a upřímně. Nedopouštěl se žádných diplomatických slovíčkaření, nýbrž na dané téma mluvil poměrně rozsáhle, ale přesto poutavě a srozumitelně. .

Díky tomu, že se nejedná o člověka, který by oplýval vysokým charismatem a vlastnostmi „baviče davu“, mi přijde, že mu mohu do jisté míry důvěřovat. Mám z takových lidí pocit, že neumí dost dobře hrát, a tak jim zbývá ta inteligence (slovem „zbývá“ nechci inteligenci znehodnotit, má stejnou hodnotu jako emoční stránka), která se vždy snaží dojít k nějakému výsledku, totiž k pravdě.

..on by stavěl vizi České republiky především na dvou základních pilířích, a tím je demokracie a svoboda. Což jsou pilíře, na kterých se v České republice v poslední době nestaví. A osobně si myslím, že je velice důležité si tuto pravdu připomínat. 

..líbila se mi  vidina kvalitního vzdělání. vyjádřil sympatie ke vzdělávacímu programu vyspělých zemí, jako je Finsko či Švýcarsko. A vyjádřil své nesympatie k české maturitě, kterou by si představoval jako spíše dlouhodobý projekt. Což je dle mého krásná vidina, bohužel v české zemi prozatím utopie. 

veliké reformy ve školství a výsledky by byly viditelné, jak zmínil pan Drahoš, minimálně až za deset let. Nicméně se mi líbí, že pan Drahoš staví vzdělání a rodinu na první místo, a také že má na problémy neomezený pohled a dokáže pohlédnout až za tyto problémy. Nesnaží se problémy obcházet, ale zamýšlí se nad nimi. 

..Jak se říká: „rodina je základ státu,“ vnímám ji i jako určitý symbol stability. Moc se mi tedy líbilo, když jsem slyšela, jaký důraz na ni klade, jak ve svém osobním životě, tak i v celkovém smýšlení. 

…Svými výroky se mi natolik zalíbil, že jsem se až té sugesce lekla.

…nemyslí si, že by maturita z matematiky pozvedla úroveň České republiky, nýbrž že by rád změnil celý systém maturitní zkoušky. A sám podotkl, že z matematické zkoušky u matiky obstál na výbornou. I přes to, že to poté zopakoval ještě asi třikrát, šla z něho cítit pokora. 

…A já si myslím, že je na čase ukázat, že pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí…

Pana Jiřího Drahoše velmi obdivuji za jeho přístup, elán a nadšení a velmi si ho vážím jako člověka. Náš stát nutně potřebuje vzdělané lidi s obdivuhodnými, morálními zásadami. Myslím, že mé sympatie vůči panu Drahošovi jsou více než jasné, ale přesto si snažím uchovat určité objektivní smýšlení, ohledně politiky a lidí pohybujících se v politice.

Tento muž mohl být prezidentem naší milované vlasti, ale nestalo se tak… Je to inteligentní člověk, který Vám o situaci řekne pozitivní i negativní věci, ale na málo věcí se vyjádří čistě jednoznačně. Poukazuje na to, že svět není jen černý nebo bílý, ale existuje i šedá zóna. Ráda bych si v tomto směru z něj vzala příklad, ale pochybuji, že se mi to podaří.

Domnívám se, že subjektivní názory našich studentů složeny v celek poměrně zřetelně a objektivně  odrážejí báječnou atmosféru úterní debaty a nezapomenutelnou osobnost pana Drahoše. Každý si v nich může najít ozvěnu svého vlastního pohledu..

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *