KulturaVolný časZajímavosti

Relikviář svatého Maura

Relikviář svatého Maura

Jeden z největších českých objevů 20. století.

Relikviář svatého Maura. Abych řekl pravdu, když jsem ten název slyšel poprvé, nijak zvlášť mě neoslovil. Představil jsem si nějakou nudnou památku, na kterou zase za dva dny zapomenu. Ale opak je pravdou.

Nachází se na zámku v Bečově nad Teplou (Karlovarský kraj) a je velký asi jako konferenční stolek. Zde na zámku ho můžete vidět na vlastní oči a věřte mi, je to velice zajímavá podívaná. Také prohlídka byla skvělá a člověk se při ní nenudil (a to říkám já, člověk, který prohlídky různých hradů a zámků moc nemusí).

A to není vše. Úplně nejzajímavější věc na relikviáři je, že je považován hned po korunovačních klenotech za druhou nejcennější movitou památku na území České republiky. A to jsem o něm do té doby neslyšel! Navíc o nalezení relikviáře se musel postarat tým českých kriminalistů a po nalezení se musel ještě 11 let restaurovat. 

Takže kdybych to měl shrnout, relikviář mě i přesto, že jsem od toho neočekával bůh ví co, velmi vřele překvapil. A rozhodně vám doporučuji se na něj podívat. Sice je to z Paky trochu zajížďka, ale vyplatí se to.

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *