AktualityŠkola

Reportáž – Studentská Agora

Studentská Agora

Dne 29. května 2019 se studenti třetího ročníku gymnázia z Nové Paky zúčastnili debatní soutěže. Studentská AGORA je soutěž pořádávána v České republice. První kolo je krajské, o kterém zde budu psát, a následuje pak kolo státní, v němž se utkají nejlepší týmy z Čech.

Nejprve jsme se měsíc dopředu poctivě připravovali v hodinách ZSV a hl. SVS na předem daných 15 témat – a pak vypukl den D.

Po samostatném příjezdu na místo konání, neboli do Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, se týmy usadily, a byly moderátorem seznámeny s porotou. Ta se skládala ze tří členů – Marie Hamerové, Miroslavy Vitáskové a Kristýny Zinkové. Ředitelka společnosti AGORA, Ivana Bursíková, nám obohatila den svými příběhy z cest a ze života, jež sloužily jako odůvodnění na názory, jež zastávala. Tato paní byla velmi sympatická, a pro mnohé ze studentů nejsympatičtější osoba tohoto dne. Školy, které se zúčastnily, byly krom našeho gymnázia – Krkonošské gymnázium a SOŠ Hostinná, Městské gymnázium a odborná škola Úpice, Biskupské gymnázium Hradec Králové a ještě zástupci z jedné nejmenované školy, ale ti odstoupili již o den dříve, takže se neúčastnili.  Po tomto projevu na úvod jsme byli ještě seznámeni s Jiřím Štěpánem, hejtmanem Královéhradeckého kraje.

Profesoři jakožto zástupci škol vylosovali pořadí. Náš pan profesor Stanislav Bendl si vytáhl papírek s nápisem B, jenž určoval druhé místo v pořadí. Naši studenti se tedy utkali již v první debatě s písmenem A, tudíž s debatéry z Krkonošského gymnázia. První téma na nepřipravenou debatu znělo  „Na českých školách by měl být vyučován předmět finanční gramotnost.“, kde studenti zaujali afirmativní postoj. Příprava a probírání taktiky v týmu trvala tři minuty a následné debatování pět. Debata byla vždy přísně zhodnocena, přesto s úsměvem. Akční moderátor se pak ptal na názory všech zúčastněných v sále, takže začala ještě jedna neoficiální diskuze. Na téma připravené, „V ČR by měla být zavedena tolerance až 0,5 promile alkoholu v krvi u řidičů osobních automobilů.“, na které studenti debatovali šest minut.

Budu asi troufalá, ale dovoluji si říct, jakožto svědek těchto událostí, že už první debatou započala jatka. Argumenty padaly jeden za druhým, a občas si člověk říkal, že i on sám by vstal, a zapojil se jen už ne pouze slovními argumenty, ale možná i pěstmi. Samozřejmě, že v debatách se vždy našly nějaké drobné chybičky, ale určitě to byly jen drobnosti, na kterých by se dalo pracovat.  Střídala se zde různá témata jak připravená (Poslanecká imunita by měla být zrušena, ČR by měla podporovat decentralizaci umístění státních úřadů z Prahy do regionů, ČR by měla dekriminalizovat držení malého množství všech drog, atd.) tak i nepřipravená (Kupování a konzumace piva a vína by měla být legální od šestnácti let, Na SŠ by měly být zdarma rozdány prezervativy, ČR by si měla  ponechat  od roku 2020 zimní čas atp.).

Jakožto příjemné rozptýlení dne mezitím studenti dostali občerstvení. Postupně se pokračovalo v debatování, a když už každý debatoval s každým, bylo vyhlášení, které dva týmy se zúčastní finále toho dne. Specifikem odpoledního finále byla též debata dva na dva. Dva nejlepší debatéři se utkali s těmi nejlepšími z protějšího týmu. Po takovém náročném dni bylo vyhlášeno, že celkově postupuje do celostátního kola Biskupské gymnázium Hradec Králové. Zasloužené vítězství. Následovalo vyhlášení tří nejlepších debatérů celého dne a toto ohromné ocenění dostala jedna naše studenta Karolína Roudná ze 3.G, která si zaslouží neskutečný obdiv za svůj neuvěřitelný výkon.

Celkově den asi nešel hodnotit nijak negativně. Studenti překonali nervozitu a bojovali za naši školu statečně jako lvi. Díky Káje nepřinesl tento den něco pozitivního a vzdělávacího jen pro účastníky soutěže, ale i naše škola se zviditelnila v tom nejlepším světle.  Na debatní soutěž probíhaly dlouhé a náročné přípravy trvající celé týdny ze strany nejen našich studentů, ale i profesora Stanislava Bendla a loňského maturanta Kryštofa Soukupa. Všem těmto lidem patří veliké díky, že reprezentovali naší školu. A dokonce se jim podařilo udělat i dobrý dojem. A doufáme, že takových událostí na naší škole bude víc – pro všechny studenty naší školy.

                                                                                                            Honza Novotný, Marie Urbanová, 3.G

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 4.6

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *