AktualityŠkola

Retro expozice – Mýty a fakta o době před rokem 1989

Retro expozice


Nedávno jsme si připomínali 30. výročí sametové revoluce. Dobu před rokem 1989 označuje většina našich občanů jako období totalitní, kdy byla ve velkém porušována lidská práva, na zboží se stály fronty, vyjet do kapitalistické ciziny bylo pro normálního člověka téměř nemožné a bez známostí na patřičných místech se nedalo prakticky nic.

Přesto se najde spousta lidí, kteří na toto období vzpomínají s nostalgií. U prominentů členů KSČ je to celkem pochopitelné, logicky i ti, kteří byli v té době mladí, vytlačili ze své mysli to negativní a vybavují si spíše ty hezké chvilky. To ale není důvod pro šíření fám a nesmyslných tvrzení o této době. Výroky typu: „Za komunistů měli všichni práci, pivo bylo za pár korun, kilo masa byl kus, mladí měli úctu ke starším, na ulicích bylo bezpečno, lidé měli k sobě blíž, rodina nebyla v krizi“ a podobné moudrosti lze úspěšně ( nebo neúspěšně) rozporovat.

Pojďme se v klidu a bez emocí podívat, jak se skutečně žilo před rokem 1989, konkrétně se zaměříme na léta osmdesátá. Necháme hovořit čísla, statistiky, ukážeme si, co se dalo za průměrný výdělek koupit před rokem 1989 a nyní, podíváme se, jak se žilo, v čem lidé jezdili, jak se bavili, koho obdivovali, co jedli, jak chodili oblékaní… Prostě si ta osmdesátá léta představíme prostřednictvím dobových fotografií, dokumentů, různých exponátů.

Přijďte se i VY podívat na retro výstavu v 1. patře!

Připravili ji pro vás studenti sexty našeho gymnázia pod vedením pana prof. Kypra!

Nenechte si ujít jedinečnou expozici!

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *