Spolupráce GymNP s MŠ a školními družinami – IKAP
Tisková konference v MŠ Pecka
Digitální gramotnost v MŠ a školních družinách
Páteční dopoledne 24. 5. 2019 se neslo ve znamení digitálního vzdělávání, pokroku techniky v okruhu mateřských škol a školních družin díky realizaci projektu IKAP Královéhradeckého kraje, jemuž se naše škola, Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická Nová Paka, stala v roce 2017 partnerem.
Cílem programu holdujícího digitální gramotnosti je ověření didaktických možností, seznámení dětí s nejmodernějšími technologiemi již v nejútlejším věku a snaha hravou formou jim předat vědomosti z této sféry. Snoubení moderních a klasických výchovně vzdělávacích postupů si oblíbily nejen děti, ale i naše žákyně, které své znalosti práce se systémem, manipulace s digitálními pomůckami a další dovednosti z této oblasti uplatňují při pedagogických praxích.

„Prvním krokem při realizaci projektu se stal nákup moderní digitální techniky, kterou jsme vybavili nejen školní třídy, ve kterých vzděláváme budoucí učitelky mateřských škol, ale i pět partnerských MŠ a dvě školní družiny v Nové Pace a v nejbližším okolí. Každé z podpořených zařízení obdrželo interaktivní dotykový displej se širokým výukovým softwarem Prowise, vzdělávací box Školka hrou, sadu digitálních hraček – mluvící skřipce, programované robotické včelky, digitální mikroskopy a digitální kameru. Každou školku a obě školní družiny vybavíme technikou včetně licenčních poplatků za zhruba 250 tisíc korun. Pedagogové už prošli základním školením. Praxí jsme ověřili, že moderní pedagogické nástroje jde zapojit do běžného života v mateřské škole ku prospěchu dětí i učitelů,“ říká ředitel školy, Pavel Matějovský.
Podpořená školní zařízení: Školní družina při ZŠ Komenského Nová Paka, Školní družina při ZŠ Husitská Nová Paka, MŠ Školní Nová Paka, MŠ Husitská Nová Paka, MŠ Stará Paka, MŠ Lázně Bělohrad a MŠ Pecka, v níž se páteční tisková konference konala. Té se účastnila Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje, Miluše Vondráková,manažerka implementačních projektů edukační laboratoře, Hana Štěrbová, starostka městysu Pecka, ředitel Gymnázia a SOŠPg, Pavel Matějovský a vedoucí praxe na naší škole, Ivana Koudelková.
Za přítomnosti Východočeské televize vybrané žákyně naší školy představují využití softwaru Prowise. Seznamují děti s hračkami, které se těší veliké oblibě ( zejména včelky). Sledují, že projekt, jehož se účastní, má své opodstatnění a smysl. A v tomto okruhu – mezi dětmi- slaví obrovský úspěch, z čehož mají děvčata oprávněnou radost.

PECKA. Zdejší mateřská škola je jedním z míst , které Královéhradecký kraj „obdaroval“ digitálními pomůcky v hodnotě cca 250 tis. Kč. Stalo se tak díky realizaci projektu IKAP – digitální vzdělávání. Prostřednictvím pedagogické školy v Nové Pace ( která se stává metodickým centrem digitálního vzdělávání zejména v mateřských školách) je podobně vybaveno pět mateřských škol a dvě školní družiny . Vedle Pecky i škola v Lázních Bělohrad a v Nové Pace. Nebát se nových technologií, učit již malé děti základům programování, to jsou dovednosti, které díky našemu projektu přenášejí studentky pedagogické školy k učitelkám mateřských škol a do školních družin. Díky grantu kraje pro digitální vzdělávání mohou finanční podporu na pořízení softwaru a digitálních pomůcek získat i další školy. Určitě se to povede tam, kde získá tato změna ve výuce pochopení a podporu zřizovatelů, tedy starostů. Jako se to daří na Pecce. Paní starostko Hanko , díky!
Martina Berdychová


Šéfredaktorka, autorka projektu