RozhovoryŠkola

Učitelský masopust na GymNP

Masopust

Masopust – myslím si, že tuto slavnost zná většina z nás, období, kdy se lidé radují, tancují, a hlavně pořádají zabijačky, hostiny a maškarní průvody. Ale starší generace zná masopust jinak než my, u nich se začínalo masopustní nedělí, která znamenala bohatý oběd pro celou rodinu. Po tomto obědu se chystali lidé k muzice, kde se tancovalo až do rána. Vše to vyvrcholilo v úterý, kdy se konal maškarní průvod, kde byly typické masky jako medvěd, kůň, kominík nebo bába s nůší. Tyto maškary navštěvovaly každý dům ve vesnici, kde dělaly různé blbosti a naschvály ostatním. V každém domě bylo tedy připraveno pohoštění a pro ty starší sklenička na zahřátí, takže průvod byl čím dál více veselejší, a po tomto průvodu se zahájil půst až do Velikonoc.

A jak je to dnes ?

 V dnešní době si s rodinkou zajdeme do restaurace na pizzu nebo do KFC a slavnostní oběd je u konce. Jako taneční zábavu máme různé kluby a diskotéky, kde rozhodně nevydržíte tancovat do rána, ale opít se stihnete do dvou hodin. No a maškarní průvody jsou dnes spíše známé jako karnevaly, které jsou určené hlavně pro děti. Ty se převléknou za Batmany, princezny nebo kostlivce a jdou s ostatními soupeřit, kdo vyhraje více bonbonů v jednotlivých soutěžích. Ale i dospělí mají ohledně masek velice originální nápady, myslím, že vaši babičku by nenapadlo se převléknout za Lego kostičku, šmoulu nebo mimoně. Zato v dnešních maškarních průvodech vidíte spíše masky z filmů nebo trendy Ameriky, ale určitě uvidíte i pár z té starší doby.

Tento průvod pouze prochází městem nebo vesnicí a končí třeba v divadle nebo na náměstí, kde se konají různé soutěže a představení, maškary už určitě nenavštěvují každý dům a nedělají naschvály, protože v dnešní době by to někdo mohl brát jako vstup na soukromý pozemek nebo ublížení na zdraví. No a půst se v dnešní době snaží držet snad každý už od ledna, aby se v létě vešel do plavek. Zkrátka se masopust změnil, jestli k lepšímu nebo k horšímu, to si musí posoudit každý sám, ale v některých vesnicích se stále slaví jako dříve.

Já jsem si pro Vás, čtenáře, připravila učitelský masopust, ve kterém naši milovaní učitelé sice nebudou soutěžit o to, kdo udělá lepší zabijačku nebo kdo vydrží tancovat až do rána, ale o nejlepší masku. Svého favorita můžete podpořit svým hlasem v anketě!

Takže užijte si masopust a nebuďte smutní, že nevydržíte půst, vždyť do léta zbývá ještě kus, tak raději si kupte čokoládu a dejte si ji do svých úst!


Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 4.1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *