PřírodaVolný čas

Včelařský rok – předjaří

Zajímá vás, jak vypadá předjaří u včelařů? Zajímavé čtení pro vás připravil Vojtěch Hodula

Předjaří u včel

Konec zimy je pro včelaře znamením, že doba flákání, přípravy na novou sezónu a sbíjení mezistěn končí!  S rozkvětem olše lepkavé – začalo předjaří.

Předjaří spadá do období od poloviny února do poloviny dubna. Včelstvo se stáhlo ze zimního chomáče a matka začíná plodovat. S rozkvětem vrby jívy (kočiček). Během této doby musí včelstva sílit, aby dobře využila hlavní snůšku a dala dostatek medu. Chystá se první prolet včel, aby vyprázdnily svůj výkalový váček.

zdroj: gaiserbeeco.com

Včelař musí začít chodit na pravidelné kontroly včelstev, vždy jednou za týden. Kontrolu provádí jen tehdy, když je nad 10°C. Kontroluje v úle přítomnost matky, zda vidí vajíčka, otevřený i zavřený plod a zda je plodu dostatek. Podle počtu obsednutých plástů pozná sílu včelstva. Pokud je v předjaří včelstvo příliš slabé, je třeba jej spojit se včelstvem silnějším. Dále se kontroluje počet zásob nektaru i pylu. A pokud má včelstvo málo zásob nebo dokonce žádné, je nutné včelstvo dokrmit medo-cukrovým těstem. Je důležité, aby se teplota v úle pohybovala v rozmezí 32-36°C. Pokud včelstvo nemá zdroj vody, je nutno zřídit provizorní napajedlo.

Toto období startuje novou snůškovou sezónu, a proto je pro rozvoj včelstev velice důležité.

Inspirován: Knihou včelařství od Davida Crampa a svými vlastními znalostmi a zkušenostmi.

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 4.2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *