Včelařský rok – předjaří
Zajímá vás, jak vypadá předjaří u včelařů? Zajímavé čtení pro vás připravil Vojtěch Hodula
Předjaří u včel
Konec zimy je pro včelaře znamením, že doba flákání, přípravy na novou sezónu a sbíjení mezistěn končí! S rozkvětem olše lepkavé – začalo předjaří.
Předjaří spadá do období od poloviny února do poloviny dubna. Včelstvo se stáhlo ze zimního chomáče a matka začíná plodovat. S rozkvětem vrby jívy (kočiček). Během této doby musí včelstva sílit, aby dobře využila hlavní snůšku a dala dostatek medu. Chystá se první prolet včel, aby vyprázdnily svůj výkalový váček.

Včelař musí začít chodit na pravidelné kontroly včelstev, vždy jednou za týden. Kontrolu provádí jen tehdy, když je nad 10°C. Kontroluje v úle přítomnost matky, zda vidí vajíčka, otevřený i zavřený plod a zda je plodu dostatek. Podle počtu obsednutých plástů pozná sílu včelstva. Pokud je v předjaří včelstvo příliš slabé, je třeba jej spojit se včelstvem silnějším. Dále se kontroluje počet zásob nektaru i pylu. A pokud má včelstvo málo zásob nebo dokonce žádné, je nutné včelstvo dokrmit medo-cukrovým těstem. Je důležité, aby se teplota v úle pohybovala v rozmezí 32-36°C. Pokud včelstvo nemá zdroj vody, je nutno zřídit provizorní napajedlo.
Toto období startuje novou snůškovou sezónu, a proto je pro rozvoj včelstev velice důležité.
Inspirován: Knihou včelařství od Davida Crampa a svými vlastními znalostmi a zkušenostmi.

Hudebník, hraje na kytaru a saxofon. Také si oblíbil psaní různých příběhů. Před třemi lety se začal věnovat včelařství. Má rád činoherní i muzikálové divadlo. Krom toho se věnuje zpěvu. A tak není divu, že účinkuje ve sboru našeho gymnázia pod vedením Mgr. Aleny Lelkové.