Veďme kampaň pozitivní, abychom byli negativní…
Tradice českého humoru, poetistická díla = inspirace i pro dnešek

Pozitivní kampaní k negativním výsledkům
Přátelé, kamarádi!!
Deník GymNP vyhlašuje kampaň, kampaň v boji proti nejhoršímu nepříteli. Společnému nepříteli nás všech. Pojďme se proti němu spojit, pojďme něco vytvořit-….
Těmito slovy jsem před rokem,1.4. 2020, zahájil kampaň, pozitivní kampaň. V našem e-zinu Deník GymNP se do ní postupně zapojilo mnoho studentů, kolegů, ba i někteří rodiče či přátelé školy. Za příspěvky, které nám kolektivně zlepšily náladu, všem patří dík. Je mimochodem zajímavé, že chceme-li být negativní (v testu), musíme být pozitivní (v naladění)…
Rok se s rokem sešel, leč koronavirus nám jaksi neodešel (maximálně se pro něj spíše používá označení covid).. A proto opět malá výzva. Předkládáme Vám přehlídku poetistických básní studentů 3G. Snad Vás to inspiruje a i Vy přispějete se svou troškou do našeho mlýna. Trocha poezie a humoru nikoho nezabije, ale naopak duši prospěje..
Právě českému smyslu pro humor bychom nyní měli vzdát hold. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich kdysi údajně pravil: „Češi jsou smějící se bestie.“
To lze považovat za jedno z nejvyšších ocenění naší národní povahy. Je to též jistý závazek do budoucna. Měli bychom i nadále na veškeré totalizátory našeho kulturního života působit podobně jako na Reinharda. Koneckonců víme všichni, jak dopadl..
I dnes přece kolují po sociálních sítích úžasné verbální fóry i jedovaté vizuály, satiricky zesměšňující současnou vrchnost a stupidity oktrojovaného života. Dokazují, že kulturní agónie navzdory přetrvávající době covidové ještě nenastala..
Připomeňme si tedy některé výhonky košatého kmene českého humoru..
V těchto dnech slavíme sto let od napsání jedné z nejoriginálnějších knih českého humoru, Haškova Švejka. Mne osobně mrzí, že dnes Švejka čte málo lidí a chápe jej ještě menší počet čtenářů. V obecném povědomí panuje zjednodušená a mylná představa, že to byl naivní trouba, superarbitrovaný pro blbost, sedící u piva a hlásající : „To chce klid.“. Tuhle větu mimochodem Švejk nikdy neřekl.. Přikláním se k názoru Jiřího Voskovce, že Švejk nebyl naivní primitiv, nýbrž „moderní sv. Jiří, hrdina triumfu jedné hlavy nad hydrou vrchnosti, Režimu, Systému; Rozum, přestrojený za slabomyslnost v boji proti Absurdnu, vydávajícímu se za Moudrost a Důstojnost, smysl Nesmyslu proti nesmyslu Smyslu, prapodstata atomové energie Srandy“…

„Švejk, moderní svatý Jiří, hrdina ságy triumfu jedné hlavy nad hydrou Vrchnosti, Režimu, Systému – Rozum přestrojený za slabomyslnost v boji proti Absurdnu, vydávajícímu se za Moudrost a Důstojnost – smysl Nesmyslu proti nesmyslu Smyslu – to je všechno prapodstata klaunství, atomická energie srandy“
— VOSKOVEC, 1965. s. 29
Odedávna existuje typicky český smysl pro mystifikaci a recesi – všichni dnes známe Cimrmany, ale málokdo ví, že již ctihodný F.L. Čelakovský se před dvěma sty lety vydával za první českou básnířku, Žofii Jandovou. Anglický překladatel John Bowring její (jeho) básně dokonce zahrnul do své antologie české literatury (Cheskian Anthology). V téže době se na svou působivou pouť českou kulturou vydaly Rukopisy – Zelenohorský a Královédvorský (Václav Hanka). Mezi další české mystifikátory můžeme v pozdější době zařadit též Breiského, možná i Petra Bezruče, samozřejmě Haška, Váchala, Nezvala, T.R. Fielda, Hrycha, J. Arvéda Smíchovského. Ve druhé polovině 20. století pak vedle Smoljaka a Svěráka též Velebného, Šebánka, Vodňanského, Vyskočila aj.. V roce 2009 upoutal pozornost médií Jan Cempírek, když vyšlo najevo, že knihu Bílej kůň, žlutej drak, která vyhrála Cenu Knižního klubu, napsal ve skutečnosti on, pod pseudonymem Lan Pham Thi. Mystifikaci dovedl tak daleko, že pod jménem fiktivní devatenáctileté Vietnamky poskytl médiím i několik rozhovorů a fotografií – vždy pomocí e-mailové korespondence.
Tradice českého humoru se opírá i o bohatou tradici českých epigramatiků – K.H. Borovský, Machar, Bass, Kryl, nyní Jiří Žáček..
Skvělý smysl pro humor prokázali ve svých dílech naši nejlepší spisovatelé – Klicpera, Borovský, Neruda, Čapek, Poláček, Bass, Voskovec, Werich, Suchý, Šlitr, Jirotka, Švandrlík, Brdečka, Škvorecký, Kundera, Pavel, Hrabal, Havel, Smoljak, Svěrák, Viewegh či aktuálně populární Hartl.
K humoru patří i kreativita. Zde je nutno zdůraznit, že skvělou etapou ve vývoji moderních uměleckých směrů představoval před sto lety snad jediný ryze český avantgardní styl – poetismus. Neobyčejně půvabný svou spontánností, proslul hravostí, nespoutanou kreativitou, obrazotvorností a smyslem pro humor. Možná i proto jsme se rozhodli spolu se studenty 3. G sobě (i Vám) jej připomenout. Třeťáci v rámci našeho školního projektu Poetismus dnes vytvořili svá půvabná dílka inspirováni Nezvalovou Abecedou. Pokuste se uhádnout, které konkrétní písmeno daná báseň označuje.. A třeba Vás to bude též k něčemu produktivnímu inspirovat..
Příjemnou zábavu..
PaedDr. Stanislav Bendl (krátce BeSt)
Poetismus dnes
Společné motto platí i po roce:
Přidej se k nám vtipnou básní,
depre svět tím trochu zkrásní!
Ideální zbraň proti koronaviru?
Umění, humor – dodaj ti sílu!
A taky víru…

Vaše příspěvky posílejte na e-mail:
info@denik-gymnp.cz

supervizor, korektor
Moje milá třído 3.G, smekám před vámi. Asi (až budu mít čas) budu muset také zase po nějaké době něco vytvořit…