KulturaVolný časZajímavosti

Jak vidí Velikonoce kluci?

Velikonoce z pohledu kluků

Základní informace

Velikonoce jsou, jak všichni víme, nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Často jsou spojovány se začátkem jara. Čas lidových tradic a zvyků. Pletení pomlázky, pečení perníků a malování vajíček neodmyslitelně k tomuto svátku patří.  Beránek, zajíček, kuřátka a slepičky jsou tradiční symboly Velikonoc. Velikonoční týden  se skládá se z Popeleční středy, Zeleného čtvrtku, Velkého pátku, Bílé soboty a velikonočního pondělí.

Velikonoční pondělí

U nás na vesnici jsou velikonoční svátky a obzvlášť velikonoční pondělí časem, kdy se všichni setkáváme. Na pomlázku se u nás chodí i po velkých partách. Všichni známe aspoň jednu velikonoční říkanku. S kamarády chodíme na proutky již týden před Velikonoci. Pomlázku si pletu v sobotu. Každý malý kluk se učí plést pomlázku již v raném věku. Dokonce se u nás říkanky i zhudebňují:

„Hody hody doprovody, Markvartice potoky. Pomlázkou vám naděláme na zadnicích otoky“

Hraje se na ukulele a harmoniky. Prochodíme celou vesnici, protože dokud mohu byť jen symbolicky „mlátit“ holky a dostávat za to vajíčka, perníčky a nejrůznější dobroty, budu v tom pokračovat. Škoda je, že se smí chodit jen do oběda. Opozdilce, kteří chodí dál, i po dvanácté, poléváme ledovou vodou! Velikonoce vždy budou jedením z mých oblíbených svátků. 

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 3.7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *