AktualityŠkola

Vzpomínka na Belgičany očima Michala Kříže

Belgičani v Nové Pace

Již v říjnu minulého roku se vydala skupina kluků a holek z naší školy do nedaleké Belgie do města Menen, kde jsme se seznámili s našimi novými kamarády.

Zažili jsme s nimi velice zábavný a dobrodružný týden. Velice se nám tam líbilo, a tak jsme jim chtěli jejich pohostinství tento rok oplatit. A že bylo co oplácet.

Celou neděli jsme už netrpělivě vyhlíželi jejich příjezd. Při odbití šesté hodiny večerní jsme si všichni svého belgické kamaráda ubytovali v našich rodinách. Začal nám pestrý a nabitý týden.

V pondělí ráno jsme se zase po roce setkali všichni pohromadě. Naši hosté absolvovali prohlídku naší školy a poté jsme se už bavili při společných dílnách. Vytvářeli jsme z našich znalostí prezentace o geografii obou států, hráli hry a vyráběli papírové čepice ve výtvarné dílně paní profesorky Krausové. Odpoledne jsme se ze školy přesunuli do místního pivovaru, kde jsme měli možnost zhlédnout proces výroby novopackého piva. Na nikom už nebyly vidět žádné známky nervozity, a tak jsme si už všichni mohli začít plně tento týden vychutnávat.

V úterý jsme se vrhli vstříc dobrodružství. Hned první těžký úkol byl, abychom se všichni sešli brzo ráno na zastávce vlaku včas. Dokázali jsme to. Poté už následovala poklidná cesta vlakem na Malou Skálu, odkud jsme se přesunuli do Líšného. Tam jsme prošli důkladným výcvikem, abychom se mohli vydat na raftech, popřípadě na kánoích, na divokou vodu řeky Jizery. Odvážní jedinci okusili teplotu vody na vlastní kůži. Krásný výlet doprovázelo ještě hezčí slunečné počasí. Bylo okolo 13 °C, což je ,,nejlepší“ teplota na koupání v podzimní řece. S výletem jsme byli nadmíru spokojení a moc jsme si ho užili.

Ve středu se nesl den v duchu návštěvy našeho hlavního města. V Praze jsme mohli až po důkladné kontrole od policie navštívit Pražský hrad a nevynechali jsme ani Karlův most, Staroměstské a Václavské náměstí. Co by to bylo za výlet, kdybychom nedostali po Praze chvilku volna na ,,shopping“. A tak naše kroky kvůli nepříznivému počasí vedly do obchodního centra Palladium, kde si mnozí z nás nakoupili nejenom suvenýry nebo nové módní trendy, ale i dobrý oběd. Zpáteční cestou vlakem zpět do Nové Paky náš středeční program neskončil. Po příjezdu jsme se přesunuli do auly školy, kde se odehrála party se spoustou skvělého jídla, hudbou a tanečními kreacemi všech zúčastněných. 

Ve čtvrtek jsme se jeli blíže seznámit s největším průmyslovým odvětvím České republiky, automobilovým průmyslem, přímo do centra dění do Mladé Boleslavi. Vzali jsme to pěkně od historie až po současnost. To určitě rádi přivítali technicky založení jedinci. V Muzeum Škoda jsme měli možnost vidět nablýskané exponáty modelů aut Škoda, která kdy vyjela na silnice. Poté naše prohlídka pokračovala ve výrobní hale Škody, kde jsme byli svědky procesu výroby, včetně lisování dílů karosérie. Nejvíce nás však nadchla dokonalá spolupráce a sehranost svářecích robotů. Po velice zajímavé prohlídce jsme měli dostatek volného času, abychom si znovu prošli Mladou Boleslav sami. Nebylo překvapením, že jsme se všichni odebrali znovu do obchodního centra, kde jsme opět provzdušnili naše narvané peněženky. Na cestě zpátky jsme zavítali do Prachovských skal, kde nás na krásných vyhlídkách pěkně hřálo sluníčko do zad. Tento výlet byl poslední tečkou za naším dobrodružstvím s kamarády z Belgie.

Přestože jsme absolvovali velice náročný, ale zajímavý program, stihli jsme každé odpoledne nebo večer se svými belgickými kamarády navštívit buď taneční lekci nebo si zahrát bowling či kuželky, zajít do kina nebo na paintball, a dokonce i klasickou českou zálibu, zajít na houby.

Poslední den v pátek ráno proběhlo loučení, a to hned několikrát. Ještě jednou jsme se zasmáli nad zážitky nebo příhodami, které se nám v průběhu týdne staly. Poslední hromadné objetí. Neobešlo se bez slz. Všem bylo jasné, že se vidíme možná naposled. 

S našimi kamarády jsme stále v kontaktu a všichni věříme, že to nebyly poslední chvíle, kdy jsme se viděli.

Myslím si, že výměnné pobyty jsou naučné, protože nás donutí dorozumívat se v cizím jazyce. Také se dozvíme něco o životě v jiných zemích. Jsou však především zábavné. Jsem opravdu rád, že jsem se výměnného pobytu zúčastnil, a doufám, že se tady studentům z Belgie líbilo a celý týden si s námi naplno užili.  


Michal Kříž

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 4.2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *