Škola

Zářijové zamyšlení – něco začíná, něco končí

Tak, prázdniny skončily, už jen, jak to píšu, si přeji, aby to nebyla pravda, ale bohužel. Jen začal srpen, jsou v ulicích k vidění otravné reklamy, které mi to neustále připomínají, protože nápisů typu ,,Zpátky do školy!“ nebo ,,Školní pomůcky v akci“ je všude plno.

Něco začíná, něco končí

Myslím, že v této době nikdo z nás nemyslí na to, jak si koupíme propisku nebo zbrusu nový sešit, když nám je jasné, že propisku stejně během prvního týdnu ztratíme a z nového sešitu bude během chvíle počmáraný a roztrhaný kus papíru…

Vlastně je to od těch prodejců neskutečně sobecké a připadá mi, že se nám spíše vysmívají, než aby s námi soucítili, mnohem lepší by bylo, kdyby na plakátech místo ,,Škola volá“ bylo třeba ,,Soucítím s tebou, ale i já jsem to přežil, takže ty to dokážeš taky. Teď si pojď koupit nový batoh, abys ten začátek školního roku měl alespoň o trochu snazší“. No možná je to moc dlouhé, ale milé marketingové firmy, nechte se prosím inspirovat, děkuji! A hlavně s tím nestrašte už od srpna.     

Je to zkrátka trochu šok, od nekonečného relaxování u bazénu, dovolené u moře a vysedávání s kamarády se přesunout do zdlouhavého učení se na testy, psaní úkolů nebo ranního vstávání…. Jo, ty dva měsíce mi budou chybět! 

V září jde někdo do školy úplně poprvé, někdo přestupuje nebo odchází na střední či vysokou, zkrátka je to pro hodně lidí vcelku podstatný měsíc, kdy vstupují do nového prostředí.

Ale v tomto období nastává také ta méně příjemná věc, někteří musí totiž místo nového zažít i to staré, a to opakovat maturitu. 

Někdo už to má za sebou a ostatní (jako já) ještě před sebou. Maturita nazývána také jako zkouška dospělosti, čeká každého z nás.  No já osobně si myslím, že zkouška dospělosti není úplně trefný název, podle mě ji máte za sebou až tehdy, kdy se umíte postarat sami o sebe. Třeba umět si vyprat, uvařit nebo vědět, jak zacházet s penězi a nevolat kvůli každé maličkosti mamince, že nevíte, jak zapnout myčku nebo jak dlouho máte vařit brambory. 

Na jednu stranu v dnešní době maturitu ke svému vzdělání zkrátka potřebujete, ať chcete nebo ne.

Ale jsou případy, kdy člověk k tomu, aby měl peníze, dobré zaměstnání a svoje zázemí, maturitu nepotřebuje, protože jeho nápady či talent mu vystačí na všechno, co potřebuje. Například zpěvák Michal David se svým ,,Já chci žít Non Stop“ maturitu nemá, stejně tak mnoho dalších významných osobností jako Steve Jobs , Quentin Tarantino nebo Simona Krainová a spousta dalších. Ať už proto, že na ni ,,nebyl čas“, nebo proto, že už tehdy měli takovou kariéru, že ani maturita je od ní nezastavila. A přece se stali dospělými.

Nechci tady kritizovat náš školní systém, ale spíš jen poukázat na to, že když máte maturitu, nestáváte se automaticky dospělým člověkem se vším všudy. A proto bych to také nenazvala zkouškou dospělosti, ale zkouškou znalostí za uplynulá školní léta. Ale s tím už nic nenadělám. Takže všem v září maturujícím maturantům držím palce! Vždyť přece hvězdy září v září!

Ohodnotit článek
Průměrné hodnocení: 5

Jeden myslel na “Zářijové zamyšlení – něco začíná, něco končí

  • Ani Jára Cimrman maturitu neměl. Byl totiž vyloučen z pražské dívčí školy Minerva, kam chodil v dívčím oblečení, aby donosil šaty po své starší sestře Luise. Pak se však jednoho dne ukázalo, že dotyčná žákyně je chlapec….Podrobnosti viz film Jára Cimrman ležící, spící.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *